UTG 38" DC Series Tactical Gun Case, Army Digital PVC-DC38R
SKU SS710
R1 065.00
In stock
1
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Product Details
DESCRIPTION
Introducing the UTG DC Deluxe Tactical Gun Case - 965.2 mm. The UTG DC Deluxe Tactical Gun Case in Army Digital, measuring 965.2 mm, is a robust and versatile solution for securely transporting and protecting your firearms. Crafted from durable polyester material, this gun case is designed to withstand the demands of regular use.
The interior of the case is well-padded with over 1 inch of the finest high-density foam. This thick padding offers excellent shock absorption, providing reliable protection for your firearm during transportation.
Please Note: Weapon/s Not Included Unless Stated Otherwise.
FEATURES
  • D-ring for hanging in storage
  • Sewn with reinforced threads
  • Super durable water-resistant polyester
  • 1.5" reinforced one-piece wrap-around carry handle
  • Well padded with over 1" thick finest high-density foam
  • 10 super quality zipper with two heavy-duty zipper heads
SPECIFICATIONS
Material Polyester
Weight 2.5 lb (1133.98 g)
Colour Army Digital
Show More
You May Also Like
Phalanx Full Size Holster
Phalanx Full Size Holster
R348.70
Shield Arms VG2G42/43BKOH Holster Clip
Lynx Picatinny 20-MOA (Various Calibres)
Fobus IWB/Appendix/Ambi Glock
Fobus IWB/Appendix/Ambi Glock
Stoeger Pistol Extractor Spring
UTG ACCU-SYNC® 1" Medium Profile 50mm Offset Picatinny Rings, Black
Sticky Holster Super Mag Pouch Single
Sold out
Real Avid AR-15 Carbon Boss®
Real Avid AR-15 Carbon Boss®
Sold out
Shooter's Choice Pistol Clean Kit
Warne Ringset Ruger No.1 1"
Warne Ringset Ruger No.1 1"
Warne Ringset Ruger No.1 1"