Sightron Sv SSed 4.5-24X56 FFP IR Mh-H
SKU SX-27009
R41 243.48
In stock
1
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Product Details
DESCRIPTION
SPECIFICATIONS
  • Objective Lens Diameter: 56 mm
  • Magnification: 4.5 - 24 x
  • Reticle: Mil-Hash
  • Tube Diameter: 34 mm
  • Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP)
  • Field of View, Linear: 4.2 - 22.5 ft at 100 yds
  • Eye Relief: 3.9 - 4.6 in
  • Color: Black
  • Weight: 34.9 oz
  • Length: 13.7 in
  • Adjustment Type: Mil Rad
  • Adjustment Click Value: 0.1 Mil Rad
  • Parallax: Side Focus
  • Focus Range: 10 yds to infinity
  • Optical Coating: Yes, Zact-7 TM 7-Layer
  • Water Resistance Level: Waterproof
  • Shockproof: Yes
  • Included Accessories: Lens Covers, CR2032 Battery, Key for Knobs
  • Magnification Type: Variable
Package Contents:
Show More
You May Also Like
Sightron SIII 6-24X50 LR FFP
Sightron SIII 6-24X50 LR FFP
R22 843.48
Hawke Binocular Harness Pro Pack
On Sale
Hawke Vantage 30 WA FFP 6-24x50
Vortex Razor Precision Match Wvr/Pic 30mm Ring Set Med
Sold out
Vector Taurus 3-18x50 FFP Riflescope
Sold out
Vortex Hunter 1" Rings-Set
Vortex Hunter 1" Rings-Set
Vortex Hunter 1" Rings-Set