Lynx Riflescope LX 6-24X42AO (HO2)
+2
SKU RS743
R6 033.00
Sold out
Sold out
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Product Details
DESCRIPTION
Fully multi-coated lenses for maximum target clarity, precise adjustment controls.
Models suffixed T or AO have adjustable objectives and models suffixed SF have saddle focus.
FEATURES
  • One-piece maintube for added strength and recoil resistance
  • Improved waterproofing
  • Accurate, reliability and repeatable
  • Accurate windage / elevation adjustments with return to zero repeatability
SPECIFICATIONS
Power 6x - 24x
Objective diameter 42 mm
Field of view
Eye relief 83 m - 79 mm
Reticle (std) / options Hold-Over reticle
Click value 1/8 moa
Tube diameter 25.4 mm
Length 370 mm
Weight 498 g
Finish Matte Black or Silver
Show More
You May Also Like
Truglo Omnia 1-8x24 IR Tactical Mount 30mm Scope
R10 217.39
Warne Weatherby Mkv Mag No Taper M654M
Sightron S-Tac 4-20X50 MOA
Sightron S-Tac 4-20X50 MOA
Vortex Solo Monocular 8X25
Vortex Solo Monocular 8X25
Hawke Vantage 3-9x50
Hawke Vantage 3-9x50
Hawke Binocular Tripod Mount Tl135Ab
Vortex Razor® HD Wide Angle Eyepiece 65-85mm
Hunter HD Series
Rudolph H2 4-16x42mm T4 Reticle (25mm)
Vortex Pro Ring 1"
Vortex Pro Ring 1"
Vortex Pro Ring 1"